Quick Links

Quick Links

Ryedene Primary and Nursery School

Our Governors

Welcome to our Governors section

The Local Governing Body are a group of volunteers who work alongside the Head Teacher to support in the strategic leadership of the school. Members are voted onto the Governing Body by their representative groups. Each Governor can then stay a member for four years.

Much of the work of the Governing Body is around the strategic leadership of the school which means we support the school leadership team in making both sound financial decisions as well as making sure that 'outstanding' decisions about children's education are made.  

We track the progress of the school which means we look at how well our children are performing in their education.  We also look at how well our teachers are teaching and support school leaders in helping them to get better. 

We hold half termly Local Governing Body meetings which have either a financial or pupil related focus.

Chair of Governors: Mr Steve Robson 

Contact: admin@ryedene.essex.sch.uk

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

We have also provided a Register of Governor Interests.

Name

Category

Date of Appointment

Term

Office

Expiry

Date

Position & Responsibilities within LGB

Adam Toomer

 

Head of School

N/A

N/A

N/A

 Head of School 

Steve Robson

Trust appointed

Jan 2024

4 Yrs

Jan 2028

Chair

Curriculum and Governor monitoring. 

Mental health and wellbeing

John Miller

Co-opted

 Nov 2022

4 Yrs 

Nov 2026

Health and Safety

Premises

 

Phillip Barefoot

 

 

 

Co-opted

 Nov 2022

4 Yrs 

Nov 2026

Safeguarding

Sports Premium

 

Sam Marks

Staff - Teaching 

 Nov 2021

4 Yrs 

Nov 2025

Attendance

Sharon Newton

Staff - Support 

 May 2021

4 Yrs 

May 2025

Training Link

Fran Cavill

 

 

Co-opted

 Feb 2020

4 Yrs 

Feb 2024

Attendance

Pupil Premium

 

Josephine Walker

Co-opted

Feb 2019 

Feb 2023 

4 Yrs 

Feb 2027

Parent Voice

SEND

GDPR

Jason Sedgwick 

Parent Governor 

Jan 2023 

4 Yrs 

Jan 2027 

Finance 

Vice-Chair 

Helen Cooksey

Observer

 N/A

N/A

N/A

Deputy Head

Inclusion Lead

Leanne Neicho

 Observer 

 N/A

N/A

N/A

Assistant Head

Assessment Lead 

Debbie Galton

Clerk 

 N/A

N/A

N/A

N/A

 

Register of Governor Interests